Gå til hovedindhold

Kommunalbestyrelsens medlemmer

Der er 29 medlemmer af kommunalbestyrelsen. Her kan du se dem i den rækkefølge, som de blev valgt den 16. november 2021. Medlemmer af Magistraten (Økonomiudvalget) kaldes rådmænd.

Indhold

    Kommunalbestyrelsens medlemmer er valgt af borgerne til at lede kommunen, og borgmesteren er født formand. Kommunalbestyrelsen tager stilling i alle større sager som for eksempel de årlige budgetter.

    Dagsordener og referater fra kommunalbestyrelsens møder kan du se via linket i bunden af siden. Her kan du også finde et link til kommunalbestyrelsens møder, links til videoarkiver med optagelser fra tidligere møder samt styrelsesvedtægt, forretningsorden og medlemmernes placering i byrådssalen.

    Kommunalbestyrelsen har i denne valgperiode udarbejdet et kodeks for samarbejdet i kommunalbestyrelsen. Kodekset beskriver nogle af de værdier, kommunalbestyrelsen lægger vægt på i det interne samarbejde, i samarbejdet med forvaltningen og i samspillet med andre, herunder dialogen med borgere og andre aktører. Du finder et link til kodekset i bunden af siden.

    Socialdemokratiet (A), Borgmester

    Formand for: Magistraten

    borgmesteren@frederiksberg.dk

    Enhedslisten (Ø), Sekretær

    Formand for Socialudvalget

    Medlem af: Magistraten og Ældre- og Omsorgsudvalget 

    Dalgas Boulevard 70, 2.tv.
    2000 Frederiksberg
    2898 2774
    mela04@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Direktør

    Formand for Arbejdsmarkeds-, Vækst og Uddannelsesudvalget

    Næstformand for Undervisningsudvalget

    Medlem af Magistraten 

    5195 4433
    lindahl@frederiksberg.dk

    Download

    Det Radikale Venstre (B), tidl. MF, Cand. Merc.Int 

    Formand for By- og Erhvervsstrategisk Udvalg

    Næstformand for Sundheds- og Forebyggelsesudvalget

    Medlem af: Magistraten og Klima-, Plan- og Boligudvalget  .

    Hauchsvej 3
    1825 Frederiksberg C
    2898 2106
    lolo01@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C) , Sportsdirektør

    Medlem af: Kultur- og Fritidsudvalget 

    Kongensvej 32, 1.
    2000 Frederiksberg
    2898 2778
    brho01@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Public affairs director

    Næstformand for Kultur- og Fritidsudvalget 

    Næstformand for By- og Erhvervsstrategisk udvalg

    Medlem af: Magistraten, Klima-, Plan- og Boligudvalget

    Arveprinsensvej 9
    2000 Frederiksberg
    2426 0925
    nibo04@frederiksberg.dk

    Download

    Socialdemokratiet (A), Kontorchef

    Formand for Ældre- og Omsorgsudvalget

    Medlem af: Magistraten, By- og Erhvervsstrategisk Udvalg og Socialudvalget

    2972 9656
    sihe01@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Forfatter og foredragsholder

    Medlem af Sundheds- og Forebyggelsesudvalget og Ældre- og Omsorgsudvalget 

    2898 2036
    bent.isager@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Programleder 

    Næstformand for Ældre- og Omsorgsudvalget

    Næstformand for Socialudvalget

    Medlem af Magistraten 

    Henrik Ibsens Vej 1, 3. th.
    1813 Frederiksberg C
    2674 4260
    alde04@frederiksberg.dk

    Download

    Socialdemokratiet (A), Selvstændig

    Medlem af: Miljø- og Trafikudvalget, Klima-, Plan og Boligudvalget, Arbejdsmarkeds-, Vækst- og Uddannelsesudvalget og By- og Erhvervsstrategisk udvalg.

    Nordre Fasanvej 97 A, 2.tv.,
    2000 Frederiksberg
    3166 1565
    malo08@frederiksberg.dk

    Download

    Venstre (V), Folketingsmedlem, advokat (L)

    Formand for Miljø- og Trafikudvalget

    Medlem af: Magistraten, Undervisningsudvalget og By- og Erhvervsstrategisk Udvalg

    C. F. Richs Vej 60, st.
    2000 Frederiksberg
    6162 5174
    jan@frederiksberg.dk

    Download

    SF (F) Administrations økonom og professions bachelor Kristendom, Kultur og Kommunikation

    Formand for Kultur- og Fritidsudvalget

    Medlem af: Magistraten, By- og Erhvervsstrategisk Udvalg og Arbejdsmarkeds,- Vækst og Uddannelsesudvalget

    Vodroffs Tværgade 8,1,3.
    1909 Frederiksberg
    2871 9286
    lotte.kofoed@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Konsulent for vedvarende energi på land

    Næstformand for Klima-, Plan- og Boligudvalget

    Medlem af Miljø- og Trafikudvalget og By- og Erhvervsstrategisk Udvalg

    Julius Valentiners Vej 33, 1.tv.
    2000 Frederiksberg
    5151 2085
    anst26@frederiksberg.dk

    Download

    Det Radikale Venstre (B), Chefkonsulent

    Medlem af: Magistraten, Arbejdsmarkeds-, Vækst- og Uddannelsesudvalget, Kultur- og Fritidsudvalget og Miljø- og Trafikudvalget

    4141 6335
    frfo01@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Advokat og teamleder

    Medlem af: Arbejdsmarkeds-, Vækst- og Uddannelsesudvalget og Børneudvalget

    2898 2039
    trla07@frederiksberg.dk

    Download

    Enhedslisten (Ø), Speciallærer

    Formand for: Børneudvalget

    Medlem af: Socialudvalget og Sundheds- og Forebyggelsesudvalget

    anth20@frederiksberg.dk

    Telefon 28 98 20 85

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Sygeplejerske

    Formand for Sundheds- og Forebyggelsesudvalget

    Medlem af Ældre- og Omsorgsudvalget og Socialudvalget

    2898 2108
    mehi03@frederiksberg.dk

    Download

    Socialdemokratiet (A)

    Stedfortræder for Gunvor Wibroe

    Sanger

    Medlem af: Kultur- og Fritidsudvalget, Sundheds- og Forebyggelsesudvalget og Socialudvalget

    Pile Allé 19D, 1. tv                                                                                      2000 Frederiksberg

    krap01@frederiksberg.dk

    Kristoffer Appel

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Sognepræst

    Medlem af Magistraten og Socialudvalget

    Gustav Johannsens Vej 17
    2000 Frederiksberg

    2463 9815
    mwb@km.dk
    mibr11@frederiksberg.dk

    Download

    Moderaterne (M), Cand.scient.pol.

    Medlem af Magistraten, Kultur- og Fritidsudvalget og By- og Erhvervsstrategisk Udvalg

    hesj01@frederiksberg.dk

    Download

    Socialdemokratiet (A), Undervisningskonsulent

    Næstformand for Børneudvalget

    Medlem af: Undervisningsudvalget og Ældre- og Omsorgsudvalget 

    Dr. Abildgaards Allé 4, 2.tv.
    1955 Frederiksberg C
    2898 2033
    sylvest-noer@frederiksberg.dk

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Konsulent, sociolog

    Medlem af Arbejdsmarkeds-, Vækst- og Uddannelsesudvalget, Børneudvalget og Undervisningsudvalget

    5320 6666

    rehman@frederiksberg.dk

    Download

    Det Radikale Venstre (B), Chefkonsulent

    Formand for Undervisningsudvalget

    Medlem af: Børneudvalget og Miljø- og Trafikudvalget

    2898 2104
    ruki01@frederiksberg.dk

    Download

    Venstre (V), Lærer

    Medlem af: Børneudvalget og Sundheds- og Forebyggelsesudvalget

    masa16@frederiksberg.dk

    Download

    Enhedslisten (Ø), Lærerstuderende

    Formand for: Klima-, Plan- og Boligudvalget

    Medlem af: By- og Erhvervsstrategisk Udvalg og Undervisningsudvalget

    2898 2093
    rasmus.holme@frederiksberg.dk 

    Download

    Det Konservative Folkeparti (C), Chefkonsulent

    Medlem af Klima-, Plan- og Boligudvalget og Miljø- og Trafikudvalget

    3051 1618

    Caho07@frederiksberg.dk 

    Download

    Enhedslisten (Ø), Pensionist

    Næstformand for: Miljø- og Trafikudvalget

    Medlem af: Magistraten og Klima-, Plan- og Boligudvalget 

    Then01@frederiksberg.dk 

    Download

    Enhedslisten (Ø), CRM Manager, Cand.merc.int

    Næstformand for Arbejdsmarkeds,- Vækst og Uddannelsesudvalget

    Medlem af Undervisningsudvalget og Ældre- og Omsorgsudvalget.

    2646 4978

    Bica03@frederiksberg.dk 

    Download

    Enhedslisten (Ø) Studerende

    Medlem af Børneudvalget, Kultur- og Fritidsudvalget og Sundheds- og Forebyggelsesudvalget.

    emer03@frederiksberg.dk

    Emil Samaras

    Download